راهنمای فرآیند حل مسائل محله توسط امام محله و مردم؛

“محله” مساله ی من است

  • کد خبر : 1832
  • 16 آذر 1401 - 14:03
“محله” مساله ی من است
این اثر درصدد آن است که با بیانی روان و استفاده از مثال های ملموس فرآیند حل مسأله های محله توسط مردم و راهبری امام را بیان نماید. کتاب شامل یازده فصل است که هر فصل یک گام از گام حل مسئله در محله محسوب می گردد. مخاطب با مطالعه هر فصل و مراجعه به فصل بعدی می تواند بصورت " کاربردی اقدام به حل مسئله نماید.

به گزارش منار، انقلاب اسلامی ایران در ظاهر انقلابی علیه حکومتی جائر و وابسته به غرب بود اما در باطن خود قیام اسلام ناب در برابر تفکرات مادی تمدن غرب بود.

قیامی که هر چه از آن می گذرد ابعاد و دامنه های تقابل خود را با اندیشه های غیر الهی بیشتر نمایان می کند و عرصه نبرد را بیش از پیش به حوزه های تمدنی توسعه می دهد.

بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب در ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۸ فصل جدیدی از بروز تفکر انقلابی در حوزه های اجتماعی بود. دغدغه های معظم له در ترسیم مسیر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب این بار مسئله محوری را به مجموعه های انقلابی متذکر شد.

سالها بود که رجوع به تفکر و متون غربی در شناخت روندهای حل مسئله مبتلا و به کارگیری ترجمه های این اندیشه به عنوان مبنا و روش، منجر به برخی رویکردهای التقاطی می شد. تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت ورود عالمانه حلقه های میانی و افراد و مجموعه های انقلابی به مقوله حل مسأله با رویکرد اسلامی و نگاه تمدنی اسلام فصل نویی در این مسیر بود.
بنیاد جامعه پردازی هدایت شعار تعالی شبکه امامت را سرلوحه خود قرار داده و در این راستا فعالیت هایی برای تقویت امامان مساجد و محلات در نیل به حکمرانی نرم محلی مسجد محور انجام داده است. این مجموعه پس از برگزاری سه عملیات مهم شهید حاج قاسم سلیمانی در سال ۱۳۹۹ و اجرای مهرواره محله همدل و مهرواره اوج در سال ۱۴۰۰، عملا موضوع حل مسأله های محله توسط مردم را به میان مبلغین و مردم برد.

این فعالیت تلاشی مهم در گفتمان سازی اقامه قسط و عدل توسط مردم پیرامون حل مسئله محله بود.

دفتر پژوهش و مدیریت دانش بنیاد هدایت با دریافت بازخوردهای میدانی از این تجربه های گرانقدر و با بهره گیری از فعالین و مدرسین این عرصه اقدام به تدوین کتاب “محله مسئله من است” نمود.

اثر درصدد آن است که با بیانی روان و استفاده از مثال های ملموس فرآیند حل مسأله های محله توسط مردم و راهبری امام را بیان نماید. کتاب شامل یازده فصل است که هر فصل یک گام از گام حل مسئله در محله محسوب می گردد. مخاطب با مطالعه هر فصل و مراجعه به فصل بعدی می تواند بصورت ” کاربردی اقدام به حل مسئله نماید.

لینک کوتاه : https://manariran.com/?p=1832

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیریت محتوا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.